We see a winner here: at Wawa, it is cheaper to buy the 2 liters. There is a lesson to be learned here as well. Look who comes in a close second: the 12 packs. There is a difference between the words thrifty and cheap. Being cheap is going for the 2 liters over the 12 packs exclusively. In my dorm room, 2 liter bottle sizes are not practical. I can't fit the suckers in my fridge! and who likes warm soda?
For a measely seven-thousandths of a cent more, I can purchase the 12 pack, which is more ergonomic in my case. Why care, if the prices are so small anyways per fluid ounce? it adds up. If I drink, arbitrarily, 32 oz of pepsi a day, I am consuming, in dollars:
| 32 oz/day |
| 0.96 |
| 1.184 |
| 1.824 |
| 2.592 |
| 2.64 |
respectively. Would you rather pay 0.96 a day, or 2.64 a day? Let me put it this way if I have not done any convincing:
| cost per year |
| $ 350.64 |
| $ 432.46 |
| $ 666.22 |
| $ 946.73 |
| $ 964.26 |
respectively. See my point? You can save hundreds of dollars per year on bad habits if you look for a good price (I acknowledge my soda kick is a bad habit). Again, you can save even more money by buying off brands of soda, but... cheapness versus thriftiness. If your grocery store or retail store offers 12 packs $2 off the normal price that I used in this example, it makes ZERO sense not to save money there.

No comments:
Post a Comment